Site içi arama

Eclipse - Form (jFrame) oluşturma - WindowBuilder

18 Temmuz 2013 Perşembe1yorum.NET dilleriyle program yazarken Windows Form oluşturmak, Visual Studio sayesinde oldukça kolay. Java'ya yeni başlayanlar bunu nasıl yapacaklarını merak ediyorlar.

Eclipse'te buton, textbox, label gibi form elemanlarını eklemek için WindowBuilder adında çok yararlı bir eklenti bulunuyor. Yapmanız gerek tek şey bu eklentiyi kurmanız.


http://www.eclipse.org/windowbuilder/download.php adresinden uygun sürümü buluyoruz. Ve linki kopyalıyoruz.Şimdi Eclips'e giriyoruz. Yukarıdaki menüde Help -> Install New Software... sekmesine giriyoruz.


Work with: kısmına kopyaladığım indirme adresini yapıştırıyorum ve enter tuşuna basıyorum. Biraz bekledikten sonra aşağıda eklentiler listeleniyor. Üçünü de seçerek Finish butonuna basıyorum


Şimdi yeni bir Java projesi oluşturuyorum. Ardından projeme sağ tıklayarak resimdeki işlemleri yapıyorum.


Bu sefer resimdeki gibi jFrame seçeneğini seçerek Next butonuna tıklıyorum..Ardından dosya adını giriyorum ve Finish butonuna basıyorum. Dizayn sekmesine geliyorum ve artık butonlarımı, labellerimi istediğim gibi sürükle bırak yöntemiyle kolayca oluşturuyorum.

+ yorum + 1 yorum

Adsız
23 Ocak 2015 16:06

Merhaba
WindowBuilder ı kurdum komponentleri sürükleyip bırakıp form oluşturuyorum fakat komponentlerin propertylerini "proporties" penceresinde göremiyorum. Nedeni nedir acaba.

Yorum Gönder
 
Copyright © 2014. Bilgisayar Mühendisliği Öğrenci Blogu - All Rights Reserved
Proudly powered by Blogger